جمعه 8 مرداد 1400 21:39
آخرین تکنولوژی های سمعک را از ما بخواهید.                 ادیولوژیست علی جهانگرد کارشناس ارشد سیستم شنوایی، تعادل و تجویز سمعک                 نمایندگی انحصاری سمعک ویدکس و ریساند دانمارک در استان اصفهان                 اصفهان، خیابان توحید میانی، روبروی بانک سامان، جنب پارکینگ طبقاتی، مجتمع گلدیس، طبقه 5، واحد 20 تلفن: 03136289816                 مشاوره، تجویز و تنظیم تخصصی انواع سمعک با تکنولوژی میکروفن پروب                 ساخت انواع قالب ضدصوت و ضدآب                 ارزیابی و توانبخشی تخصصی سیستم تعادل و سرگیجه کودکان و بزرگسالان                 ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان                

توحید > مطالب و مقالات آموزشی

  افتراق سرگیجه های محیطی از مرکزی
تعادل ما بر اساس عملکرد دقیق سه ارگان سوماتوسنسوری، وستیبولی و بینایی شکل می گیرد. در هر لحظه اطلاعات ارسالی از این ارگانها به مغز، باید با هم همخوانی داشته و سیگنالهای ارسالی به مناطق بالاتر باید همدیگر را تایید کنند.

تعادل ما بر اساس عملکرد دقیق سه ارگان  سوماتوسنسوری، وستیبولی و بینایی شکل می گیرد. در هر لحظه اطلاعات ارسالی از این ارگانها به مغز، باید با هم همخوانی داشته و سیگنالهای ارسالی به مناطق بالاتر باید همدیگر را تایید کنند.

اگر در هر یک از این ارگانها، اختلالی ایجاد شود، فرد این اختلال را به صورت عدم تعادل، گیجی، سرگیجه ،تاری دید، تهوع، استفراغ و... احساس می کند. به منظور افتراق دقیقتر سرگیجه های با منشا محیطی از سرگیجه های مرکزی باید در شرح حال بیمار دقت فراوانی کرد.

به عنوان مثال با پرسشهایی از بیمار اعم از " آیا شما احساس گیجی دارید و یا احساس می کنید که خود  و یا محیط اطراف شما به طور واقعی در حال چرخش است؟ " میتوان تشخیص افتراقی را باریکتر کرده و به تشخیص واقعی نزدیکتر شویم.

همچنین با سوال کردن از بیمار درباره طول مدت سرگیجه ، وضعیتی بودن آن و تعداد حملات میتوان بسیاری از سرگیجه های با منشا وستیبولار محیطی  را از مرکزی افتراق داد. مثلا در بیماری نوریت وستیبولار معمولا بیمار از یک حمله سرگیجه طولانی مدت در دوره حاد شکایت می کند که میتواند بهمراه نیستاگموس خودبخودی  و غیر قرینگی در ایستادن باشد ولی با گذشت 3 الی 14 روز، علایم و نشاته های مذکور فروکش کرده و بیمار وارد مرحله مزمن می شود.

در این مرحله می توان شکایت بیمار از عدم تعادل به هنگام راه رفتن و تاری دید با حرکت سر را انتظار داشت و اگر درمانگر، توانبخشی وستیبولار را بنا به دلایلی همچون، عدم دسترسی به بیمار و ... در مرحله حاد شروع  نکرده، باید سریعا توانبخشی را با ورود به مرحله مزمن، به طور منظم و دقیق شروع کرد تا بتوان ضمن کوتاه کردن دوره بهبودی بیمار، سطح نهایی فعالیتهای روزانه بیمار را به حد مطلوب رساند.


با ید این نکته را مورد توجه قرار داد که برخی از سرگیجه ها با منشا محیطی (سرگییجه های تغییر وضعیتی حمله ای خوش خیم، سرگیجه های ناشی از سندروم شکاف مجرای نیم دایره ای فوقانی، سرگیجه های ناشی از فیسچول پری لنف) از نظر طول مدت سرگیجه تقریبا یکسان می باشند و جز سرگیجه هایی Short duration هستند. برخی دیگر از سرگیجه های محیطی (بیماری مینیر، هیدروپس آندولنف) Intermediate duration هستند و برخی از مشکلات محیطی دیگر همچون لابیرنتیت و نوریت وستیبولار Long duration هستند.

 اما افتراق دقیق سرگیجه های محیطی از مرکزی به این  دلیل مشکل است که در سرگیجه های مرکزی هم می توان انواع کوتاه مدت (Vertebral BasilarArtery)  میان مدت (میگرن، اختلالات متابولیک، Transient Ischemia Attack) بلند مدت ( MS، Stroke، Head trauma) را مشاهده کرد. بنابراین، در کنار طول مدت سرگیجه،  باید فاکتورهای دیگری، همچون وضعیتی بودن  و یا دائمی بودن سرگیجه، تعداد حملات، علایم همراه و عوامل ایجاد کننده و... را مد نظر قرار داد.


 در افتراق دو سرگیجه محیطی و مرکزی با مدت زمان یکسان ( افتراق BPPV از VBI)، باید به فاکتورهایی مثل عوامل ایجاد کننده توجه بیشتری کرد چونکه در BPPV و VBI می توان وضعیتی بودن سرگیجه، تعداد زیاد حملات را مشاهده کرد و حتی در مانور Hallpike که مانور تشخیصی برای BPPV است، می توان در VBI هم، نیستاگموس مشاهده کرد.

 پس بنابراین، عوامل ایجاد کننده شاخص بهتری برای افتراق این دو ازهم باشد. معمولا در BPPV، عواملی همچون افزایش سن، عفونتهای مکرر، مینیر، میگرن وستیبولار می تواند عامل ایجاد کننده باشد و در VBI  چرخشهای بیش ار حد سر و گردن می تواند فاکتور برانگیزنده باشد.


البته به منظور تایید تشخیص VBI، می توان از مجموعه تستهای بالینی از جمله Vertabral Artery Screening Test ( VAST) بهره برد. در این آزمون با تغییر موقعیت سربیمار و ایجاد فشار به شریان مهره ای، در صورت وجود مشکل، می توان علائمی همچون سرگیجه، گیجی و تهوع را برانگیخته کرد.


 در افتراق دو سرگیجه محیطی و مرکزی مثل مینیر و میگرن، که هردو Intermediate duration هستند، علائم همراه می تواند در افتراق این دو ازهم نقش مهمی داشته باشد. معمولا مینیر با علایم اتولوژیک (وزوز، کاهش شنوایی، پری گوش) و میگرن معمولا با علائم نورولوژیک (گز گز کردن اطراف دهان، سوسو زدن لکه های سیاه در میدان بینایی فرد) همراه است.
در افتراق دو سرگیجه محیطی و مرکزی مثل لابیرنتیت و ضربه به استخوان تمپورال، که هر دو Long duration هستند، شرح حال بیمار می تواند مهم باشد. مثلا در لابیرنتیت، افت شنوایی به دلیل سابقه OM و یا مننژیت، مشاهده می شود ولی در ضربه به تمپورال، بسته به چگونگی ضربه، ممکن است افت شنوایی ایجاد شود. در لابیرنتیت با گذشت زمان بعد از دو الی سه روز، علائم فروکش می کند ولی در ضربه به سر ممکن است، بیمار از عود کردن علائم همچون گیجی  و...، بعد از گذشت زمان، شکایت کند که میتوان آنرا Postconcussive Vertigo Syndrome نامید.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
صفحه اصلی تصاویر فیلم سمعک شنوایی تعادل درباره ما تماس با ما

نظرات و پیشنهادات
لینک دوستانتعداد بازدید امروز: 29
تعداد بازدید دیروز: 31
تعداد بازدید کل: 71939


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کلینیک شنوایی شناسی توحید می باشد
هرگونه استفاده از مطالب، با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی و اجرا : شاهراه سلامت