جمعه 8 مرداد 1400 21:10
آخرین تکنولوژی های سمعک را از ما بخواهید.                 ادیولوژیست علی جهانگرد کارشناس ارشد سیستم شنوایی، تعادل و تجویز سمعک                 نمایندگی انحصاری سمعک ویدکس و ریساند دانمارک در استان اصفهان                 اصفهان، خیابان توحید میانی، روبروی بانک سامان، جنب پارکینگ طبقاتی، مجتمع گلدیس، طبقه 5، واحد 20 تلفن: 03136289816                 مشاوره، تجویز و تنظیم تخصصی انواع سمعک با تکنولوژی میکروفن پروب                 ساخت انواع قالب ضدصوت و ضدآب                 ارزیابی و توانبخشی تخصصی سیستم تعادل و سرگیجه کودکان و بزرگسالان                 ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان                

توحید > مطالب و مقالات آموزشی

  اهمیت شنوایی نوزادان و کودکان
بر اساس آخرین رفرنسهادر زمینه اهمیت تشخیص زود هنگام کم شنوایی و مداخله موثر، باید به برنامه جهانی EHDI اشاره کرد.

بر اساس آخرین رفرنسهادر زمینه اهمیت تشخیص زود هنگام کم شنوایی و مداخله موثر، باید به برنامه جهانی EHDI اشاره کرد.


Early Hearing Detection and Intervention برنامه ایست که مراحل مختلف تشخیص تا مداخله موثر کم شنوایی را با دقت زیاد زمانبندی کرده و در هر مقطع زمانی برای نوزادی که به برنامه EHDI ورود می کند، برنامه مشخصی را ارائه می دهد.

همه نوزادان بعد از تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان باید از نظر شنوایی غربالگری شوند. در این مرحله آزمونی مثل TEOAE انجام می شود. TEOAE بررسی کننده عملکرد سلولهای شنوایی در حلزون گوش نوزاد است. بهترین شرایط برای انجام OAE زمانی است که نوزاد خواب و یا آرام باشد به گونه ای که نویز فیزیولوژیک مثل صدای تنفس، حرکت بدن و انقباض عضلات در کمترین سطح باشد. تاثیر نویزهای محیطی بر روی نتایج آزمون OAE به اندازه نویزهای درونی نیست ولی بهتر است به منظور کاهش زمان تست، اتاق آزمون بدون سرو صدا و اصوات اضافی باشد.

نکته بسیار مهم اینکه آزمون TEOAE یک آزمون غربالگری با حساسیت 99 درصد است. نتایج منفی (گذرکردن از آزمون) در TEOAE، به شرط نداشتن فاکتورهای خطر (وزن کمتر از 1500 گرم، زردی بسیار بالا، تعویض خون، مالفورماسیون جمجمه و صورت، بستری شدن بیش از 48 ساعت، بیماریهای دوران بارداری مادر مثل سرخک، سرخچه و ...، ازدواج فامیلی، کم کاری تیروئید) به منزله دارا بودن شنوایی هنجار است و نیازی به تکرار آزمون در مراحل بعدی نیست.

اگر نتیجه آزمون OAE در مرحله اول مثبت (مردود) شود، نیاز به تکرار تست قبل از یکماهگی است. اگر در مرحله دوم هم نتیجه آزمون Fail شد، بنابراین باید در سه ماهگی از آزمون تشخیصی ABR به منظور تعیین دقیق میزان و نوع کم شنوایی بهره برد.

البته در سه ماهگی بهتر است قبل از شروع ABR، برای بار سوم ابتدا OAE را مجددا انجام داد. در بسیاری از موارد، در تست OAE در سه ماهگی نتیجه Pass شده که می تواند دلیلی بر نرخ بالای نتایج مثبت کاذب آزمون OAE باشد که می تواند به علت وجود ورنیکس در کانال گوش خارجی و وجود مایع آمنیوتیک در گوش میانی در زمان تولد باشد که با گذشت زمان و وزن گیری نوزاد، این مواد خودبخود جذب شده و در سه ماهگی OAE را Pass می کند.

اگر در سه ماهگی آزمون OAE مردود شود پس بلافاصله آزمون ABR را انجام داده و میزان و نوع کم شنوایی را تعیین می کنیم. برخی موارد شاید به دلیل وزن پایین نوزاد و.. امکان انجام ABR نباشد که باید آنرا به زمانی موکول کرد که شرایط انجام آزمون وجود داشته باشد. (در نوزادان با فاکتورهای خطری مثل نارس بودن و وزن تولد پایین، وزن تولد در سه ماهگی ممکن است برای تست ABR مطلوب نباشد پس باید آنرا به 4 ماهگی و یا بیشتر موکول کرد.)

اگر به دلیلی نوزاد، قبل از انجام OAE از بیمارستان ترخیص شود، حتما باید قبل از یک ماهگی آنرا وارد سیستم غربالگری شنوایی کرد. اگر نوزادی علی رغم pass شدن در آزمون OAE یکی از فاکتورهای خطر ذکر شده را داشت، پس باید حتما در سه ماهگی آزمون ABR را به منظور بررسی عملکرد و یکپارچگی عصب شنوایی از ابتدای عصب تا سطح زیرقشری، انجام داد چه بسا موارد بسیاری دیده شده که علی رغم وجود عملکرد خوب سلولهای شنوایی حلزون، ولی عصب شنوایی از عملکرد خوبی برخوردار نمی باشد که آنرا نوروپاتی شنوایی می نامند.

البته در نوزادانی که صرفا فاکتور خطر، ازدواج فامیلی است، تکرار آزمون OAE هر شش ماه یکبار تا سه سالگی توصیه می شود و نیازی به انجام ABR نیست مگر اینکه در آزمونهای دوره ای، نتایج ناهنجار دیده شود.

بعد از تشخیص قطعی میزان کم شنوایی، باید مداخله زود هنگام و موثر تا 6 ماهگی انجام شود. در غالب موارد، مداخله موثر تجویز سمعک پشت گوشی است مگر اینکه در تستهای تشخیصی و تکمیلی مثل IA مشکلاتی همچون مایعات گوش میانی مشخص شود که باید قبل از تجویز سمعک، جهت ارجاع به پزشک اقدام کرد تا مداخله دارویی و یا جراحی مناسب انجام شود.

در تجویز سمعک، بسته به میزان کم شنوایی،دو عدد سمعک پشت گوشی معمولی، پاور و یا سوپر پاور انتخاب می شود. دلیل انتخاب نوع پشت گوشی، رشد کانال خارجی گوش از زمان تولد تا 8 الی 10 سالگی است که ما را برای تجویز سمعکهای داخل گوشی محدود میکند. امروزه با وجود سمعکهای هوشمند با مدارهای پردازشی حذف فیدبک و کاهش نویز و میکروفن های پیشرفته، می توان امکان شنوایی با قدرت و کیفیت بالا را برای کودک فراهم کرد.

در مواردی که افت شنوایی کودک بیش از 90 دسی بل در دو طرف است، می توان بلافاصله بعد از تجویز و تنظیم سمعک، به منظور مشاوره برای کاشت حلزون، به مراکز مربوطه مراجعه کرد تا در صورتیکه سمعک نتواند نیازهای شنیداری کودک را فراهم کند، بتوان از پروتز کاشت استفاده کرد. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
صفحه اصلی تصاویر فیلم سمعک شنوایی تعادل درباره ما تماس با ما

نظرات و پیشنهادات
لینک دوستانتعداد بازدید امروز: 26
تعداد بازدید دیروز: 31
تعداد بازدید کل: 71936


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کلینیک شنوایی شناسی توحید می باشد
هرگونه استفاده از مطالب، با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی و اجرا : شاهراه سلامت